Balıkesir Haberleri, Balıkesir Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

İnsan zinciri oluşturarak çevre sorunlarına dikkat çekmeye çalıştılar

Türkiye’nin en büyük doğal parkı olan Ayvalık Adaları Parkı’nın korunmasının yanı sıra Ayvalık’ta çevreyi kirleten olumsuzluklara karşı ortak ve etkin çalışmalar yapmasıyla tanınan platform üyeleri saat 18.00’de Ayvalık Öğretmenevi önünde buluşup önce Cumhuriyet Meydanı’na daha sonra da tek sıra yürüyerek Armutçuk sahili Yunus Emre Parkında elele tutuşup insan zinciri yaparak ilçe başta olmak üzere Edremit Körfezi’ndeki çevresel sorunlara dikkat çekmeye çalıştılar.

Ayvalıklı çevrecilerin; Temiz Körfez, Temiz Deniz için Burhaniye, Akçay, Altınoluk ve Küçükkuyu’daki, çevrecilerle eş zamanlı yapıldığı öğrenilen eylemde ilçedeki var olan ancak çalıştırılmayan arıtma tesislerinin çalıştırılması, ilçedeki arıtma sisteminin yenilenmesi, Ayvalık’taki sahillerin pis kokmaması için yetkililerin uyarılması, denizin temiz kalması, doğal sit alanlarına dokunulmaması ve bölgedeki zeytin ağaçlarının korunması istenildi.

Öğretmenevi önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar taleplerinin içerdiği döviz ve pankartlarla sessizce yürüyen çevrecilere, kısa bir süre önce sahillerine Balık Üretme Çiftliği kurulması nedeniyle gerçekleştirdikleri eylemlerle Türkiye genelinde seslerini duyurmayı başaran Engürü Sitesi sakinlerinin de destek verdiği gözlendi.

Meydana ulaşan grup Atatürk anıtı önünde bir basın açıklaması yaptı.

Ayvalık Tabiat Platformu adına Piraye Bayman tarafından yapılan açıklamada, 5 Haziran Çevre Günü’nde Ayvalık ve Edremit Körfezi’nde yaşanılan çevresel sorunlara dikkat çekilmek için söz konusu eylemin eşzamanlı olarak gerçekleştirildiği belirtildi.

Basın açıklamasının ardından kalabalık çevreci grup, yine sessizce 3 kilometrelik yolu yürüyerek ilçenin en büyük mahallesi olan Aliçetinkaya’ daki Yunus Emre Parkı sahiline ulaştı.

Sahilde denize kanalizasyon dökülen noktada el ele tutuşan gurup, gelecekte çevresel faciaların yaşanabileceği denize kanalizasyon dökülmesinin önüne geçilmesi ve ilçedeki çevresel sorunların çözümlenmesi için yetkililere seslerini duyurmaya çalıştı.

Eylem olaysız bir şekilde sona erdi.

Bir önceki yazımız olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ataş: "Fitne odaklarına hükümetimiz müsaade etmeyecek" başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hilesi