Balıkesir Haberleri, Balıkesir Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri
  • Genel
  • 0

Akçay temiz suya kavuşuyor

Temel atma töreninde konuşan Başkan Uğur, Büyükşehir Belediyesi’nin kurulması ile on yıllardır hayal olarak görülen yatırım ve hizmetlere Balıkesirlilerin kavuştuğunu söyledi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un katılımı ile Balıkesir Su Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) tarafından Akçay İçme suyu İnşaatı Temel Atma Töreni yapıldı. Kızılkeçili Mahallesi Mağaratepe Mevkii’nde düzenlenen temel atma töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Törenlerin açılış konuşmasını yapan BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, kurumun çalışmaları ve temeli atılacak olan yatırım hakkında bilgiler verdi. Bayram’ın ardından Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Kaymakam Ali Sırmalı ve AK Parti Milletvekili Ali Aydınlıoğlu’da birer konuşma yaptı. Konuşmacılar Büyükşehir ile birlikte Balıkesir’de yatırımların arttığını söylediler.

Büyükşehir kuruluşunda Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlık dönemini örnek aldı

Balıkesir’in Büyükşehir olması, ülkedeki siyasi ve ekonomik istikrar neticesinde güzel hizmetlerin bir bir Körfez Bölgesi’ne geldiğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994 yılında İstanbul’da Belediye Başkanı olduğunda yürüdüğü yoldan gittiklerini söyledi. Erdoğan’ın ‘Önce insan’ felsefesi ile hizmet verdiğini hatırlatan Başkan Uğur, “Temsil kabiliyeti, liyakati, işi bilen adam. İkincisi para yönetimi, üçüncü ise proje yönetimi. Bizde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ni kurarken, liyakat sahibi işten anlayan kişilerle işe başladık. BASKİ kurulurken liyakat sahibi, Balıkesir’i bilen işten anlayan, kanalizasyon ve içme suyunun ne olduğunu bilen ekip tarafından yönetiliyor ve hizmetler geliyor. İşte o ekip neticede Allah Devlete Millete zeval vermesin. IMF borçlarını ödeyen Merkez Bankası kasalarını dolduran Türkiye Cumhuriyeti Devleti var. Bu devlet sayesinde de biz Allah’a şükür par da buluyoruz. Projelerde yapıldıktan sonra tek tek uygulanıyor. Körfez bölgesi yaz ve kış nüfusu çok farklı ve yıllarca ihmal edilmiş. İdare yüzünden. İdare sisteminde yanlışlık vardı. 30 Mart 2014’te bunu düzelttik. Büyükşehir olduk. Beldeler kapandı. BASKİ kuruldu, birçok sorumluluk ulaşımda, mezbahalarda, sebze meyve hallerinde Büyükşehir’e verildi. Büyükşehir’in güçlü ekipleri var ve bu işler hızla hallediliyor” diye konuştu.

Başkan Uğur: “Büyükşehir ile hayaller gerçeğe dönüşüyor”

Büyükşehir ile hayal edilen hizmetlerin gerçeğe dönüştüğünü belirten Başkan Uğur “Ayvalık’a gidiyoruz Cunda köprüsü rüya idi gerçek oluyor. İnşallah yakın zamanda Ayvalık iç denizi temizlenecek. Ayvalık’ın 28 kanalizasyonunun denize olan deşarjını kapattık. Yine Ayvalık’ın derin deniz deşarjı yenilendi. 10 bin tonluk su deposu yaptık. Geliyoruz Gömeç’ine Burhaniye’sine. Burhaniye’de yine içme suyu ile ilgili yatırımlarımız var. İnşallah Düdüklü suyu da akacak. Oranın 24 kilometrelik boru ihtiyacını karşıladık. Amfi tiyatro Taylıeli’nde hayaldi. 50-60 yıldır konuşuluyor buranın manzarası ve doğası ile bir amfi tiyatro için ağlıyordu. Oda en kısa zamanda bitecek. Egen bölgesinin en güzel ve rağbet gören amfi tiyatroyu Burhaniye’ye kavuşturacağız. Gidiyoruz Havran’da. Havran’ın eybek suyu projesi tamamlandı ihaleye çıkıyoruz. Bütün Havran’ın şebekesinden düdüklü suyunu akıtacağız. Havran’ın köprüsü de 20-30 yıldır konuşuluyormuş onu da yaptık. Yaya köprüsü şehir ile okul ve spor salonunu birbirine bağlıyor. Havran’ın arıtma tesisi ve kanalizasyon temelini attık kısa zamanda çalışacak. Narlı’nın temelini attık. Mıhlı Çayı’ndan Akçam Otel’e kadar olan alanda kanalizasyon bitiyor. Sular akmıyordu bizim yaptığımız sondajlar ile bulduğumuz su miktarı 4 bin 430 litre saniye. Altınoluk, Güre ve Akçay’ın su ihtiyacını karşılayacak. Bugün temelini atıyoruz. 85 bin nüfusa bu tesis hizmet verecek. 8 bin 600 metreküp günde su basacak. 6 bin metreküplük su deposu. Akçay içinde 60 kilometre şebeke hattı olacak, 10 kilometresi bitti. 9 milyon 500 bin lira maliyetli bu tesisimiz. ”.

Uğur: “Ülkede istikrar rolunca hizmette oluyor”

Edremit Bölgesi’nde mezbaha açılışları yaptıklarını da hatırlatan Başkan Uğur, Edremit’te biri büyük, diğeri ise küçükbaş olmak üzere iki mezbaha olduğunu söyledi. Ayvalık, Gömeç, Burhaniye, Edremit, İvrindi, Balya, Dursunbey, Sındırgı ve Marmara Adası’nda mobil mezbahalar kurduklarını belirten Uğur, Büyükşehir ile beraber tüm eksikliklerin tamamlandığını söyledi. Balıkesir’im tüm hizmetleri aldığını ifade eden Başkan Uğur, “Ülkede istikrar ile oluyor bu işler. Eğer partiler arası kavga olmaz ise, koalisyonlar arası çatışma olmaz ise. Seçim mi olacak, olmayacak mı? Belirsizlik ortamları olmaz ise ülkede işler daha iyi gider. Ben yaşım itibari ile ihtilallar gördüm, koalisyon hükümetleri gördüm. Cumhuriyet tarihinde 65 hükümet kurulmuş 37 Başbakan gelmiş. Patinaj yapan bir ülke olduk. O patinajları gördük, belirsizlik ortamlarını. Pazarlıkları çekişmeleri hepsini gördük. Ülke kesinlikle koalisyonlar mesafe alamıyor. Türkiye bugün 2023 hedefi olan dünyanın en büyük 10 ekonomisi olamamışsa bu bizim idaresizliklerimizden, Cumhurbaşkanını seçemeyişimizden, altı ay Cumhurbaşkanını seçemedi bu ülke. 6 ayda 115 poturum oldu seçemediniz dediler ve darbe oldu. Ama şimdi Türkiye önünde bir fırsat var. 16 Nisan’da yapılacak olan halkoylaması rejim değişikliği ile ilgili değil. Türkiye 1923’te rejimiyle ilgili kararını vermiştir. Anayasasında yer aldığı gibi laik, demokratik, sosyal, hukuk devleti. Artık Türkiye’nin rejimi bellidir. Cumhuriyet ve demokrasidir. Bundan kimsenin şüphesi yok. İstiyoruz ki Türkiye’de istikrar olsun. Yeni anayasa da bütçe oylaması yok. Hükümet düşmesi yok. Önemli olan devam ve istikrar. Amerika 228 yılda 45 başkan bizim burada 90 yılda 37 başkan gelmiş” dedi.

Başkan Uğur, BASKİ’NİN devam eden yatırımlarını inceledi

Belirsizlik ortamlarını yatırımları da engellediğini söyleyen Başkan Uğur “Yatırımcı şimdi Balya’da bile Organize Sanayi Bölgesi istiyor. İstanbul’dan yatırımcılar geldi, burayı bize ver 5 bin dönüm bölge yapalım. OSB’lere yeni yerler yapıyoruz, yer kalmadı. Balıkesir yatırımcılar için önemli. Yatırımcılar buradan yerler alıyor. İstikrar olduğu zaman yatırım oluyor. İnşallah Türkiye 16 Nisan’da ülkemizde istikrar için, büyüme için Türkiye’deki yatırım ortamının iyileşmesi Türkiye’de siyasilerinde bir araya gelip anlaşması için zemin hazırlayacağına kalpten inanıyorum”.

Konuşması sonunda inşaatı yapacak firmanın müteahhidini yanına çağıran Başkan Uğur, tesisin bir yıl içinde bitirilmesi için söz aldı. Daha sonra duaların okunması ve kurban kesimi ile tesisin temeli Başkan Uğur ve katılımcılar ile birlikte atıldı. Temel atma töreni ardından Başkan Uğur ve beraberindekiler BASKİ tarafından Narlı ve Altınoluk mahallelerinde yapımı devam eden atıksu arıtma tesisleri ile Altınoluk sahil düzenlemesi çalışmalarını yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Temel atma törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un yanı sıra, Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Kaymakam Ali Sırmalı, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, İvrindi Belediye Başkanı Recai Baytar, Gömeç Belediye Başkanı Kazım Arslan, Balya Belediye Başkanı Osman Kılıç, siyasi partilerin temsilcileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, daire başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hilesi